Chcesz porozmawiać o naszych rozwiązaniach? Zadzwoń:
Iwona Tymińska (+48) 509 285 614
Kraty wentylacyjne pełnią kluczową rolę w procesie cyrkulacji powietrza zachodzącej w systemach wentylacyjnych. Odpowiadają za skuteczny przepływ między wnętrzem a otoczeniem, co wpływa na poprawę jakości tlenu oraz umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności. Dodatkowo hamują one rozwój mikroorganizmów, do których należą pleśnie i grzyby.
Innowacyjność krat wentylacyjnych
Materiały i design
Aktualnie na rynku istnieje wiele rozwiązań w zakresie wykonania krat wentylacyjnych. Wśród nowoczesnych materiałów używanych do ich produkcji wyróżnia się: aluminium, stal nierdzewną i tworzywa sztuczne. Wybór odpowiedniego surowca uzależniony jest od miejsca montażu, warunków środowiskowych oraz stopnia narażenia na czynniki zewnętrzne. Każdy materiał wentylacyjny posiada inną odporność na korozję, co ma bezpośredni wpływ na trwałość krat. Innowacyjnych rozwiązań możemy także szukać wśród kształtów i wzorów, które pozwolą nam na utrzymanie estetyki i stylu architektonicznego budynku.
Funkcje dodatkowe
Oprócz podstawowych funkcji, które pełnią kraty wentylacyjne, posiadają one również szeroki wachlarz dodatkowych funkcji. Jedną z nich są zamontowane filtry powietrza, które zapobiegają przedostawaniu się niepożądanych elementów do pomieszczeń oraz wpływają pozytywnie na jakość tlenu. Oprócz tego kraty mogą posiadać także system automatycznej regulacji przepływu powietrza umożliwiający zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Dodatkowo w celu minimalizacji hałasu stosowane są technologie wentylacyjne w postaci tłumików akustycznych, bądź izolacji.
Rodzaje krat wentylacyjnych
Montowane w murze
Kraty montowane w murze typu 411 są doskonałym rozwiązaniem zapotrzebowań wentylacyjnych. Cechują się wysokiej jakości wykonaniem z aluminium Al Mg Si 0,5, które spełnia normę EN 12020-2. Dzięki niemu produkt jest niezwykle trwały i solidny. Ich atutem jest zamontowana w nich metalowa kratka przeciw owadom, która skutecznie chroni przed insektami. Dostępnych jest również kilka form konfiguracji w postaci okapniku, rynny odprowadzającej czy też profilu maskującego. Wszystkie te cechy przyczyniają sią do skutecznej wentalcji w Twoim budynku.
Kraty naścienne
Kraty naścienne typu 480 to niezawodny produkt charakteryzujący się wysokim współczynnikiem przepustowości oraz zapewniający długookresową ochronę. Możliwe jest to przez materiał, z którego jest wykonana, czyli wytłaczane aluminium Al Mg Si 0,5, spełniające normę EN 12020–2. Jest on trwały i odporny na korozję. Dodatkowo posiada siatkę ze stali nierdzewnej chroniącą przed owadami. Możliwe jest także dodanie rynienki odprowadzającej wodę oraz wybór wykończenia kratki zgodnie z naszymi preferencjami.
Kraty montowane zamiast pakietu szybowego
Kraty montowane zamiast pakietu szybowego w ramie typu 414 sprawdzą się perfekcyjnie do skutecznej wentylacji pomieszczeń. Ich trwałość wynika również z aluminium Al Mg Si 0,5 zgodnym z normą EN 12020-2. Dzięki dostępnym dwóm opcjom epoksydowym – srebrnej i brązowej oraz możliwości malowania proszkowego dopasujesz je do każdego wystroju. Tak samo jak w przypadku krat naściennych i montowanych w murze posiadają siatkę przeciw owadom oraz alternatywę dodania rynienki do odprowadzania wody.
Przykłady zastosowania
Kratki wentylacyjne mają zastosowania w różnych typach budynków. W budynkach mieszkalnych montowane są aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów. Przekłada się to na zdrowie mieszkańców oraz stan techniczny tych miejsc. Budynki komercyjne wykorzystują kraty głównie w celu zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych osób tam przebywających. W przypadku budynków przemysłowych kluczową kwestią jest pozbycie się wszelkich niebezpiecznych pyłów, które mogą zagrażać zdrowiu pracowników. Czystsze powietrze przekłada się na poprawę jakości np. procesów produkcyjnych czy też zmniejszeniu awaryjności maszyn. We wszystkich przypadkach najważniejsze jest uzyskanie zdrowego i bezpiecznego środowiska, a właśnie nowoczesne kratki wentylacyjne są w stanie to zapewnić.
Porównanie krat wentylacyjnych z tradycyjnymi pakietami szybowymi
Pod względem efektywności energetycznej, kraty wentylacyjne i pakiety szybowe pełnią różne role, przy czym kraty skupiają się na optymalizacji wentylacji, a szyby na izolacji termicznej. Jeśli chodzi o koszty, kraty wentylacyjne są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, zarówno na etapie instalacji, jak i długoterminowej eksploatacji, podczas gdy pakiety szybowe wymagają większych inwestycji, ale oferują korzyści w zakresie izolacji cieplnej. Wybór między tymi rozwiązaniami zależy od specyficznych potrzeb budynku i priorytetów inwestora.