Chcesz porozmawiać o naszych rozwiązaniach? Zadzwoń:
Iwona Tymińska (+48) 509 285 614
Coraz więcej budynków boryka się z problemem, jakim jest spadek jakości powietrza. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, ponieważ oprócz oczywistych jej negatywnych skutków, takich jak spadek komfortu życia, mogą pojawić się także poważne problemy zdrowotne wśród osób w nich przebywających. Dlatego istotnym jest, by wiedzieć jakie sygnały, mogą świadczyć o pogorszeniu stanu powietrza w Twoim obiekcie.
Widoczne zmiany w kondensacji i pleśni
Pogorszona jakość powietrza w pomieszczeniach prowadzi do wzrostu wilgotności. Takie warunki sprzyjają powstawaniu kondensacji na szybach i ścianach, co wiąże się z rozwojem pleśni. Można ją zaobserwować poprzez występujące zmiany w otoczeniu. Wiążą się one z pojawieniem się kropel na oknach oraz ciemnych plam na ścianach, wyczuwalny jest także zapach stęchlizny. Nadmiar wilgoci oraz obecność pleśni w pomieszczeniach prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak alergie i astma, które mogą stwarzać zagrożenie dla życia lokatorów.
Zmniejszona wydajność systemu wentylacyjnego
Problemy z jakością powietrza mogą być sygnalizowane przez zauważalne zmniejszenie efektywności wentylacji. Wśród nich wyróżniamy słabszy przepływ powietrza, nieprzyjemne zapachy oraz trudności z utrzymaniem stabilnej temperatury. Spowolniona cyrkulacja może być spowodowana zniszczeniem instalacji wewnętrznej, brudnymi filtrami, niewłaściwą regulacją systemu lub niskim poziomem ustawionej wydajności centrali. Natomiast niemiły zapach to skutek zatkanych kratek wentylacyjnych, powstania odwróconego ciągu, gromadzenia się wilgoci lub zamontowaniem wiatraczków w wentylacji przez sąsiadów. Problemy z utrzymaniem stabilnej temperatury mogą z kolei wynikać z awarii sterownika lub czujnika temperatury, nieszczelności instalacji czy nieprawidłowej izolacji termicznej. Wszelkie nieprawidłowości w systemach wentylacyjnych mogą prowadzić do gromadzenia się zbędnych zanieczyszczeń oraz znacznego obniżenia komfortu życia.
Zwiększona liczba objawów zdrowotnych
Spadek jakości powietrza przyczynia się do wzrostu objawów zdrowotnych, które spowodowane są zwiększonym poziomem zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Do tych najczęściej występujących zalicza się częste bóle głowy i problemy z koncentracją, dodatkowo pojawić się może suchość w gardle, a przy tym kaszel i duszności. Zazwyczaj zaobserwować można także podrażnienie oczu, które objawia się ich zaczerwienieniem i pieczeniem. Wilgoć powoduje również problemy skórne w postaci wysypki, egzemy, nasilenia atopowego zapalenia skóry czy jej zakażeń, wywołanych przez pleśnie i grzyby. Objawy zdrowotne mogą sygnalizować obecność szkodliwych substancji w powietrzu, które mogą mieć długofalowe skutki dla zdrowia, dlatego istotne jest kontrolowanie pracy i stanu mechanicznego wentylacji.
Spadek jakości powietrza w pomieszczeniach stwarza szczególnie groźne warunki dla osób z nich korzystających. Należy pamiętać, że nawet najlepsze systemy wentylacyjne mogą przestać poprawnie działać ze względu na wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Powinno się zatem ciągle być czujnym, by w razie pojawienia się któregoś z wymienionych sygnałów, móc jak najszybciej na nie zareagować.